postheadericon Αναβάθμιση Τεχνολογικών Υποδομών του σχολείου

Από σήμερα οι εκπ/κοί του σχολείου μας έχουν στη διάθεσή τους ένα γρήγορο δίκτυο για σύνδεση στο διαδίκτυο σε όλους τους χώρους του σχολείου. Ένας από τους στόχους που το σχολείο μας έβαλε από την αρχή της σχολικής χρονιάς υλοποιήθηκε και μάλιστα με σχετικά χαμηλό κόστος. Η συνεργασία μας με το Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών της Περιφερειακής Δ/νσης είχε σαν αποτέλεσμα να καταφέρουμε γρήγορα, αποτελεσματικά, οικονομικά και χωρίς να ακολουθήσουμε λύσεις που θα επιβάρυναν με ακτινοβολία το χώρο εργασίας μας να δώσουμε τη δυνατότητα σε όποιον εκπ/κό θέλει να χρησιμοποιήσει το διαδίκτυο για τις ανάγκες τις διδασκαλίας του.
Από τώρα και στο εξής αρχίζει ένα άλλο τεράστιο έργο αυτό του εξοπλισμού όλων των αιθουσών διδασκαλίας με τα κατάλληλα μέσα (Η/Υ και βιντεοπροβολέα) για να γίνει εκμεταλλεύσιμη η παροχή σύνδεσης στο διαδίκτυο. Έργο που για να υλοποιηθεί απαιτεί τη βοήθεια όλων όσων θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν ιδιωτών ή φορέων, συλλόγων κλπ. .

Δικτυο