postheadericon Ένας τοίχος ”Μήνυμα”.

Μπορεί  μια ψυχρή μεταλλική επιφάνεια  να ξυπνήσει γλυκά και ευγενικά συναισθήματα; Αρκεί το κέφι και το μεράκι μιας δημιουργού που σε συνεργασία με τους εκπ/κούς του σχολείου συνέλαβε και στη συνέχεια υλοποίησε μια  καλλιτεχνική παράσταση που χαρακτηρίζεται όχι μόνο από αισθητική αρτιότητα αλλά εκπέμπει κι ένα μήνυμα. Το μήνυμα αφορά στις θέσεις  και στις στάσεις που κρατάμε όλοι όσοι ανήκουμε σ΄αυτή τη μεγάλη οικογένεια που λέγεται σχολείο (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς) δημιουργώντας  ένα χώρο μάθησης μέσα από την αποδοχή, τη συνεργασία και το  σεβασμό.

Η ιδέα λοιπόν ήταν εκπληκτική και η ζωγράφος κα. Τατιάνα Καραδήμα, δείχνοντας την αγάπη της για το χώρο όπου υλοποιεί μαθήματα ζωγραφικής σε παιδιά μέσα από πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης του Συλλόγου Γονέων, ανέλαβε να την πραγματοποιήσει. Χρειάστηκε βέβαια να κάνουμε υπομονή να περάσουν αρκετοί μήνες ώσπου οι καιρικές συνθήκες να επιτρέψουν στη ζωγράφο να εργαστεί χωρίς κρύο, αέρα, βροχή. Με τον ερχομό της άνοιξης χρειάστηκαν λίγες ημέρες εργασίας και πριν φύγουμε για τις πασχαλιάτικες διακοπές  είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε το έργο ολοκληρωμένο.

Το σχολείο εύχεται στην κα. Τατιάνα να είναι πάντα γερή και ικανή με τις ιδέες και τις δημιουργίες της να ομορφαίνει τον κόσμο μας.