postheadericon ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥ (ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ)

Στην αρχή είχαμε ενέργεια.
Όχι, δεν τσακωνόμαστε. Συνεργαζόμαστε για να βγάλουμε τη γλάστρα.
Στο τέλος δε χωρούσαμε στη φωτογραφία.

Τα παιδιά της Ε1 τάξης σε συνεργασία με τη δασκάλα τους σκέφτηκαν , στο πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος, να προχωρήσουν σε φύτεμα δέντρων στην πλατεία. Ο συγκεκριμένος χώρος είναι ο χώρος στον οποίο παίζουν πολλά από τα παιδιά της τάξης αλλά και του σχολείου. Γι΄αυτό σκέφτηκαν να αρχίσουν να βελτιώνουν τον κόσμο από τη δική τους “γειτονιά”.

Έτσι παρά τις δυσκολίες λόγω της πανδημίας, αφού δεν μπορούσε να βρίσκεται εκεί όλη η τάξη, μοιράστηκαν σε ομάδες και έδωσαν ραντεβού δύο διαφορετικές ημέρες και ώρες. Η δασκάλα τους οργάνωσε τη δράση, το σχολείο φρόντισε για την αγορά των φυτών και με τη σύμφωνη γνώμη του Τμήματος Πρασίνου του Δ. Αιγιάλειας το φύτεμα πέντε δέντρων ολοκληρώ-θηκε.

Τώρα απομένει το σημαντικότερο. Τα ίδια τα παιδιά, όχι μόνο αυτά που συμμετείχαν στη δράση αλλά και όλα όσα απολαμβάνουν τον χώρο της πλατείας, να “αγκαλιάσουν” τα νέα φυτά, να τα φροντίσουν και να τα προσέχουν για να μπορούν να λένε κάποτε στα δικά τους παιδιά ότι κάθονται στη σκιά των δέντρων που οι ίδιοι φύτεψαν.