postheadericon ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΛΙΜΑΝΙΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥ

Digital Camera

Πρωινό της Τετάρτης 2/5  φτάσαμε στο ραντεβού μας στο λιμανάκι του Διακοπτού με την ομάδα LOUTRAKI DIVERS. Η ομάδα με το όνομα αυτό είναι μια εθελοντική ομάδα αυτοδυτών που θυσιάζουν τον ελεύθερο χρόνο τους βουτώντας και καθαρίζοντας βυθούς λιμανιών. Συντονιστής της ομάδας ο Χρύσανθος που υπήρξε κάποτε μαθητής του σχολείου μας και γι’ αυτό  θεώρησε καλό να κοινοποιήσει τη δράση αυτή και στους μαθητές μας. Μαζί του ο Αντώνης και ο Γιώργος.

Βρεθήκαμε λοιπόν μαζί τους και καταγράψαμε τους “θησαυρούς” που έκρυβε ο βυθός του μικρού μας λιμανιού (λάστιχα, ποδήλατο, κιούρτος, πήλινη γλάστρα, πλαστικά). Τους ρωτήσαμε και μας απάντησαν πρόθυμα για τη δράση τους, τον τρόπο που λειτουργούν, τον εξοπλισμό τους. Σας παραθέτουμε τις απαντήσεις τους:

Συνέντευξη με τους δύτες της ομάδας «Loutraki Divers», 2/5/2018.

Πώς σας λένε και πόσα άτομα είστε;

Είμαστε τρία άτομα, Χρύσανθος, Αντώνης και Γιώργος.

– Ποιο είναι το επάγγελμά σας;

Ο ένας αστυνόμος, ο δεύτερος δουλεύει σε εστιατόριο και ο τρίτος είναι πωλητής επίπλων.

-Πόσα χρόνια διοργανώνετε εθελοντικές δράσεις καθαρισμού;

-5 χρόνια, από το 2013.

-Πόσο ακόμα σκοπεύετε να συνεχίσετε τη δράση σας;

Συνεχώς. Δε σταματάει.

-Γιατί αποφασίσατε ν’ ασχοληθείτε μ’ αυτό;

Γιατί είδαμε το χάλι αυτό και έτσι το αποφασίσαμε.

-Σας καλούν οι δήμοι ή πηγαίνετε από μόνοι σας;

Και τα δύο.

-Διοργανώνετε καθαρισμό και στις παραλίες;

Ναι, όπως στην Κόρινθο, στο Κιάτο, στην Ύδρα.

-Μπορείτε να μας δείξετε τη στολή κατάδυσης που φοράτε εσείς και οι συνεργάτες σας;

-Η συγκεκριμένη είναι βαριά, πάχους 7,5 χιλιοστών. Με αυτήν αντέχεις και στο κρύο νερό, αφού βουτάμε χειμώνα – καλοκαίρι. Συνοδεύεται από ειδικά παπούτσια και κοστίζει 450€. 450€ κοστίζει και η φιάλη οξυγόνου. Υπάρχουν τριών ειδών στολές: η στεγανή, η υγρού τύπου και η ημιστεγανή.

-Υπάρχουν στολές στα μέτρα μας;

-Ναι, ξεκινούν από επτά χρονών και πάνω.

-Πώς φαίνεται στα μάτια των παιδιών αυτή η δράση σας;

-Ως καλό εγχείρημα για ανακύκλωση και αγάπη προς τη θάλασσα.

-Σας έχει συμβεί κανένα ατύχημα όλο αυτόν τον καιρό που ασχολείστε με τον καθαρισμό;

-Όχι, γιατί είμαστε προσεκτικοί.

-Ποιο είναι το πιο περίεργο αντικείμενο που έχετε βγάλει έξω από τη θάλασσα;

-Μια ηλεκτρική σκούπα στην Ύδρα και μια λεκάνη τουαλέτας στο Τολό.

-Η δράση αυτή που κάνετε είναι δύσκολη ή εύκολη;

-Εύκολη και δύσκολη ταυτόχρονα αφού κουράζεσαι.

-Ποιο είναι το πιο περίεργο πλάσμα που έχετε δει στη θάλασσα;

-Δράκαινες και σκορπίνες στην Ύδρα.

Στον χώρο βρέθηκe και  κλιμάκιο του Υπολιμεναρχείου Αιγίου καθώς και άτομα από τον Ναυτικό Όμιλο Διακοπτού. Ο τελευταίος  σε συνεργασία με το Τοπικό Συμβούλιο φρόντισε για την αποκομιδή των “δώρων του λιμανιού”.

Σημείωση: Μη σας μπερδεύει η ημερομηνία των φωτογραφιών, απλά η μηχανή μας θέλει ρύθμιση.