Archive for Ιανουάριος, 2024

postheadericon Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Κλειτορίας (Στ’ τάξη)

Στις 14/12 επισκεφθήκαμε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην ορεινή, όμορφη αλλά κρύα Κλειτορία όπου ενημερωθήκαμε για τα “μονοπάτια της επανάστασης” στην περιοχή. Στη συνέχεια μας οδήγησαν στο Λαογραφικό Μουσείο του τόπου πάνω στην πλατεία. Εκεί χωριστήκαμε σε ομάδες και συλλέξαμε πληροφορίες για τα αντικείμενα και τις φορεσιές που χρησιμοποιούσαν τα παλιότερα χρόνια και κατά τη διάρκεια του αγώνα του 1821. Μετά επισκεφθήκαμε ένα μνημείο στην κορυφή ενός λόφου λίγο έξω από την Κλειτορία. Το μνημείο ήταν αφιερωμένο στους ντόπιους ήρωες της επανάστασης του ’21. Αφού ψάξαμε σχετικές πληροφορίες τις παρουσιάσαμε κάθε ομάδα στις υπόλοιπες. Ήταν μια ιδιαίτερη εμπειρία και θα θέλαμε να επισκεφθούμε το Κ.Π.Ε. Κλειτορίας για ένα τριήμερο πρόγραμμα.

postheadericon Στέλνουμε αγάπη, στέλνουμε δύναμη

Οι μέρες των Χριστουγέννων είναι μέρες αγάπης και προσφοράς. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης  (Δ1 και Δ2) έφτιαξαν  χριστουγεννιάτικες κάρτες  και τις έστειλαν σε ασθενείς  στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Παίδων και στην Ογκολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου του Ρίου.

Όπως μας έγραψαν στην επιστολή τους οι ασθενείς και αποδέκτες των καρτών, ‘’ κρατάμε στη μνήμη μας τη μέρα που ζωγραφίσατε για όλους εμάς και πως οι κάρτες σας χάιδεψαν την ψυχή μας’’.

Εμείς σας ευχαριστούμε για τα παραδείγματα αγώνα και ζωής που μας χαρίζετε!

postheadericon Ευχαριστήρια Ανακοίνωση

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου ευχαριστούν θερμά τον κύριο Ανδρέα Ασημακόπουλο, γονέα μαθήτριας του σχολείου, για την δωρεάν κατασκευή και την τοποθέτηση των προστατευτικών ξύλινων περιβλημάτων στους καινούριους ηλεκτρολογικούς πίνακες του σχολείου.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Διακοπτού

Ιανουάριος 2024