Archive for Οκτώβριος, 2021

postheadericon Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2021

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία  οι δράσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2021 και οι μαθητές μας συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό!  Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, για το 2021 είχε προγραμματιστεί τις ημερομηνίες 9 – 24 Οκτωβρίου 2021.

Στο ψηφιακό περιβάλλον της εποχής μας που όλα εξελίσσονται ταχύτατα, η συγγραφή κώδικα συμβάλλει στο να κατανοήσουμε καλύτερα το νέο περιβάλλον, να αναπτύξουμε νέες ψηφιακές δεξιότητες και να ανακαλύψουμε  καινοτόμες ιδέες.

Στο πλαίσιο αυτό, η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στοχεύει να φέρει την κωδικοποίηση και την ψηφιακή γνώση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς, αλλά και σε όσους ενδιαφέρονται για το αντικείμενο, με έναν διασκεδαστικό και ελκυστικό τρόπο. Για τη σημασία του προγραμματισμού, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα της:  “Η εκμάθηση προγραμματισμού ενισχύει τη δημιουργικότητα, διδάσκει στους ανθρώπους να συνεργάζονται πέρα από τα φυσικά και γεωγραφικά όρια αλλά και να επικοινωνούν σε μια παγκόσμια γλώσσα. Αποδεικνύει ότι η τεχνολογία είναι μέρος της καθημερινότητάς μας.”

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού βασίζεται σε ένα ολοένα και μεγαλύτερο δίκτυο που αποτελείται από Εθελοντές Εθνικούς Πρέσβεις (Ambassadors), Εθνικούς Συντονιστές σε Υπουργεία Παιδείας (Edu-Coordinators) και Επικεφαλής Εκπαιδευτικούς (Leading Teachers. Σχετικό υλικό για μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς μπορείτε να βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Από την υπεύθυνη Πληροφορικής του σχολείου Παναγοπούλου Μαρία

postheadericon 24/9/2021 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ/ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Αν και οι περιορισμοί της πανδημίας δε μας αφήνουν περιθώρια ευελιξίας, μαθητές και εκπ/κοί τιμήσαμε την ημέρα με αθλητικές δραστηριότητες. Οι μαθητές/τριες των Α΄ – Β΄ – Γ΄ τάξεων έπαιξαν αθλητικά παιχνίδια στο προαύλιο του σχολείου. Οι μαθητές των Δ΄ – Ε΄ – ΣΤ΄ τάξεων πραγματοποίησαν πεζοπορία μέχρι την παραποτάμια περιοχή. Σίγουρα περάσαμε καλά.

Οκτώβριος 2021