postheadericon ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ

Για τους μαθητές των  Ε΄και ΣΤ΄τάξεων η  Παρασκευή (15/3)  είχε μάθημα στο  σχολείο αλλά και μάθημα στο Πολιτιστικό κέντρο ” Α. Μέγαρης ” στο Αίγιο. Τα παιδιά μας επισκέφθηκαν το θεματικό πάρκο «Εθισμός και Κίνδυνοι στο Διαδίκτυο» που αποτελεί μια συνδιοργάνωση της Περιφέρειας  Δυτικής Ελλάδας, της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Δυτικής Ελλάδας και της Περιφερειακής Διεύθυνσης  Εκπαίδευσης. Περιλαμβάνει τέσσερις βιωματικές- διαδραστι-κές δραστηριότητες, σχεδιασμένες με σύγχρονα πρότυπα εκπαίδευσης, ώστε να δημιουργούν τα κατάλληλα ερεθίσματα στα παιδιά για τον Εθισμό και τους Κινδύ-νους  του Διαδικτύου. Οι μαθητές  έπαιξαν Τηλεπαιχνίδι τύπου buzzer  με αντικείμενο τον Εθισμό,  Κυνήγι Ερωτήσεων και παρουσίαση, με αντικείμενο του κινδύ-νους του Διαδικτύου, επιτραπέζιο παιχνίδι «Το Διαδίκτυο» σε  τάπητα (έκτασης 20 τ.μ.) και συμμετείχαν σε Εργαστήριο ζωγραφικής. Ο ενθουσιασμός που έδειχναν όταν επέστρεψαν στο σχολείο  αποδεικνύει  ότι οι εκπ/κές επισκέψεις όταν είναι προσεκτικά επιλεγμένες και καλά οργανωμένες αφήνουν εξαιρετικές εμπειρίες στα παιδιά. Συγχαρητήρια και στους /στις αστυνομικούς και σε όσους  σχεδίασαν και οργάνωσαν αυτό το θεματικό πάρκο.