Archive for Μάρτιος, 2022

postheadericon ΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ

Τιμήσαμε την ημέρα της Μεγάλης Επανάστασης περνώντας καμαρωτά και με υπερηφάνια. Συγχαρητήρια σε όλους μαθητές και εκπ/κούς.

postheadericon ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΓΑΠΗΣ – ΕΙΡΗΝΗΣ

Exif_JPEG_420

Είκοσι οκτώ (28) κιβώτια με 550 κιλά τρόφιμα, είδη φαρμακείου και είδη καθαριότητας φορτώθηκαν για να παραδοθούν στους ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ προκειμένου να μεταφερθούν στη δοκιμαζόμενη Ουκρανία και να γλυκάνουν τον πόνο των ανθρώπων. Μαζί με το υλικό στείλαμε σε ζωγραφιές τα μηνύματα συμπαράστασης των μικρών μας μαθητών οι οποίοι μυήθηκαν στον εθελοντισμό και βίωσαν την αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο. Συγχαρητήρια σε γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικούς αλλά και στους διοργανωτές της σημαντικής αυτής προσπάθειας (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠ/ΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ – ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ- ΕΛΜΕ ΑΙΓΙΑΛΕΙΑΣ) .

postheadericon ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ …….

Πώς να μη μοιραστούμε τις ευρηματικές και ταυτόχρονα αισθητικά άρτιες δημιουργίες των μικρών καλλιτεχνών μας. Θαυμάστε τις !

postheadericon “ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΑΜΕ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ”

Στο προαύλιο του σχολείου μας βέβαια δεν κινδυνεύουμε. Όμως σήμερα μάθαμε παίζοντας πώς να κυκλοφορούμε με ασφάλεια στο δρόμο. Έτσι, λοιπόν, στο δάπεδο της αυλής του σχολείου στρώθηκε “δρόμος” με ειδικό χαλί και με οδηγό την επιμορφώτρια του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας “ΠΑΝΟΣ ΜΥΛΩΝΑΣ” κα Γκαμπούρη Αφροδίτη αρχίσαμε να κινούμαστε φροντίζοντας να είμαστε ασφαλείς. Η βιωματική συμμετοχή των πενήντα παιδιών στο πρόγραμμα αυτό έγινε στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και άφησε θετικές εντυπώσεις σε εκπαιδεύτρια, μαθητές και εκπαιδευτικούς.

postheadericon ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Το παρακάτω βίντεο αποτελεί αναφορά του σχολείου μας σε ένα φαινόμενο που απαιτεί την προσοχή όλων μας.

Μάρτιος 2022